Легальна робота в Європі

Як підтвердити польське походження

2474

Все о работе в офисе: очень хорошая зарплата и работа

Все частіше в українців виникає бажання їхати за кордон на навчання або ж отримати легальну та перспективну роботу в Польщі, і вони стають зацікавленими у виготовленні Карти Поляка чи Карти Побуту. Досить легко це зробити тим, хто має польське коріння. Щоб підтвердити польське походження, потрібно мати документальні докази того, що хтось з батьків польської національності або ж має громадянство Польщі. В крайньому випадку це можуть бути дідуся або бабуся, прадід/прабабуся (обоє).

Потрібно зауважити, що з 2011 року, після прийняття Україною закону про відкритий доступ до публічної інформації та архівів, знайти дані про родичів, які стали жертвами репресій комуністичних тоталітарних органів, стало набагато простіше. Та й в цілому, багато матеріалів, які допомагають знайти польське коріння, було розсекречено.

Відповідаючи на питання, як знайти польське коріння, дослідники заявляють, що в цьому можуть допомогти архіви, державні установи, а також всесвітня глобальна мережа Інтернет. Іноді запити в пошукових системах видають несподівані результати, кажуть експерти.

Найперший крок – це дізнатися від своїх близьких, що у вас справді є чи були родичі поляки, отримавши позитивну відповідь, почати досліджувати документи. Спершу варто пошукати в сімейних архівах, детально вивчити документи, які у вас є.

Які ж документи потрібні для підтвердження польського коріння?

 • Будь-які польські посвідчення особи (польський паспорт одного з прямих родичів);
 • Документи, які доводять існування зв’язку з поляками (свідоцтво про шлюб, народження, хрещення, шкільне навчання); • Підтвердження несення військової служби у військових формуваннях в Польщі;
 • Особисті документи (паспорт, військовий квиток) іншої держави, у яких є польська відмітка;
 • Документи про депортацію, тюремне ув’язнення, а також реабілітацію після них, по записах яких можна судити про реальність польського громадянства або походження людини, про яку в них йде мова;
 • Письмові довідки, що видаються сьогодні такими організаціями, як Союз поляків в Україні та Федерація польських організацій в Україні, що свідчать про здійснення прохачем діяльності, що приносить користь польській культурі, мові або польським меншинам в Україні;
 • Документ, що підтверджує наявність польського коріння, виданий на підставі Закону «Про репатріацію».

Варто зважати на те, що не всі українці, які мають польське коріння, можуть документально підтвердити, оскільки вони не мають на руках потрібних паперів. Якщо ви знаєте (за розповідями батьків, дідусів/бабусь, чи інших родичів), що у вас є справді польське походження, то основне першоджерело пошуків – це обласні архіви. Перед тим, як зробити запит до архіву, вам потрібно перевірити такі дані:

 • Де жили ваші предки?
 • Де і коли в них народжувалися діти?
 • Де і коли вони одружувалися та вінчалися?
 • Чи проходили вони військову службу?

Якщо ви знаєте відповідь на ці запитання, то це скоротить час пошуку даних про ваших родичів. Далі вам потрібно буде зробити генеалогічний запит в архів, що має підтвердити ваш родинний зв’язок, або ж історію сім’ї. Подавати заяву в такий заклад можна як через звичайну і електрону пошту, так і в самому архіві.

Існують й інші варіанти пошуку предків польського походження, один з таких – це органи реєстрації актів цивільного стану (РАГЦ). Вони зобов’язані зберігати всю документацію за останні 75 років, тому варто спробувати пошукати документи в таких установах вашого регіону, проте варто знати, коли ж народився ваш родич.

Якщо ви хочете знайти документи давніші, ніж 75 років, то це буде зробити набагато тяжче, оскільки багато документів у той час було знищено. Можна звернутися до вторинних джерел інформації, наприклад до шкіл чи університетів, де вчився чи працював ваш предок. Але все ж основне першоджерело – це обласний державний архів.

З приводу інформації, яка датована раніше 1917 року, то з нею можуть виникнути певні труднощі. Добре, якщо в потрібному вам регіоні збереглася метрична книга, в якій залишилися записи про народження, шлюби і смерті жителів цього округу, а інакше ймовірність знайти польське коріння зовсім незначна. Нині можна заручитися допомогою професіоналів, які зможуть пришвидшити процес пошуку родинних зав’язків.

Дослідники, які вивчають генеалогію, рекомендують крім звернень в державні установи розпочати власний пошук, оскільки записи в державних архівах можуть мати деякі неточності, а то й помилки, тому варто подвоїти свої шанси для успішного результату. Якщо ви перебуваєте в Польщі, то зможете і там пошукати (маючи якусь мінімальну інформацію про родичів) відомості. Великою перевагою польських архівів є те, що там можна безкоштовно фотографувати.

З розвитком технологій пошук родичів чи родинних зв’язків за кордоном стає більш доступним та розширеним. Тепер ви зможете пошукати польське коріння з допомогою інтернет порталів та мереж. Одним з таких порталів є szukajwarchiwach.pl, де зібрано чимало польських архівів. В базі зберігаються мільйони сканів копій документів, які можна подивитися у вільному доступі. Ще однією цікавою та корисною платформою є http://www.agad.gov.pl/inwentarze/testy.html, тут можна знайти копії метричних книг, які відносяться й до регіонів України, зокрема – Волині, Поділля та Львівщини. Саме на цих українських територіях проживає найбільше людей польського походження. Шукати коріння в архівних матеріалах часів Другої світової війни можна в російській базі «Меморіал», за посиланням www.obd-memorial.ru. Або ж за допомогою електронного листа звертатися в Інститут пам’яті Польщі. База даних reabit.org.ua містить інформацію про репресованих українців. Хоч вона і неповна, проте дозволяє знайти дані про приблизно 130 тис осіб. База містить книги з алфавітними показниками по містах, що значно полегшує пошук. Портал даних memory.gov.ua —це данні Інституту національної пам’яті про людей, які були винищені чи померли під час Голодомору 1932-1933 рр.

Під час пошуків доказів польського походження фахівці рекомендують використовувати й вторинні джерела. Вторинні джерела — окрема категорія джерел, до котрої доходять люди, що вже змогли більшою чи меншою мірою збудувати своє генеологічне дерево і хочуть отримати більше інформації. До них, зокрема, належать:

 • сповідальні розписи — у Російській імперії сповіді були обов’язком і люди щороку мали на них ходити. Вони містили перелік осіб, які приходили на сповідь, відтак дозволяли побачити склад сім’ї.  ревізькі
 • казки — це документи, що складалися для оподаткування. Хоч вони і досить розкидані, але в них часто можна знайти інформацію, що стосується родини;
 • шлюбний обшук — це аналоги записів про шлюб, які, проте, є більш інформативними.

Підтвердження польського походження дає змогу іноземному жителю отримати Карту поляка або за законом репатріації повернутися до Польщі. Країна підтримує фінансово своїх співвітчизників та їхніх найближчих родичів, створюючи умови для комфортного життя. Тому, хто має тісні зв’язки з поляками, навіть у далекому минулому, може спробувати відшукати підтвердження польського коріння й докорінно змінити своє життя.

Поделитись
Задати питання
Дзвоніть прямо зараз
+38 (067) 363 40 64
+38 (050) 371 98 00
+38 (093) 951 22 27