Легальна робота в Європі

Пенсія в Польщі для українців

2357

Все о работе в офисе: очень хорошая  зарплата и  работа

Українські громадяни, які роками працюють за кордоном, можуть навіть не здогадуватися, що мають законне право отримувати пенсійні виплати за межами своєї держави. Україна уклала угоду з 20-тьма країнами на соціальне забезпечення, працюючи на території яких, наші співвітчизники можуть розраховувати на іноземну пенсію. І з кожною країною різні умови. Одні готові виплачувати пенсію за відпрацьований період, робота ж в інших країнах просто зараховується до трудового стажу на батьківщині. Але якщо працювати в країні, з якою домовленостей немає – стаж не зарахують.

На що можуть розраховувати українці в Польщі?

Україна та Польща підписали двосторонню угоду про соціальні виплати в 2014 році. Згідно з цією угодою українські заробітчани мають право отримувати пенсію в сусідній країні. Важливо, що Польща враховує робочий стаж в Україні.

Чи вигідно це для наших громадян? Звісно так. Більше 400 тисяч українців офіційно працевлаштовані в Польщі, сплачують внески в Управління соціального страхування. Сприятлива ситуація з пенсійним фондом в сусідній країні зменшила пенсійний вік. Тепер чоловіки виходять на пенсію у 65 років, а жінки – у 60.

Для того, щоб отримувати польську пенсію, необхідно виконати дві умови. Насамперед, працівник повинен підписати договір з роботодавцем «umowa o pracę» або «umowa zlecenia». Тобто українець повинен бути офіційно та легально перебувати й працювати на території Польщі, сплачувати податки. Тому нелегальна праця у цьому не підходить. Також українські підприємці, які мають бізнес в Польщі, можуть отримувати пенсійні виплати в цій державі. Розмір пенсії залежить від періоду, впродовж якого особа працювала легально та оплачувала податки.

Не всі знають,що пенсійні виплати в Польщі можуть отримувати не всі українські громадяни. Мають право на це лише ті, які залишаються в країні на постійне проживання, маючи документальне підтвердження.

Українські заробітчани можуть також розраховувати на іноземну пенсію або на залік свого трудового стажу в Україні. Це стосується тільки тих країн, з якими Україна має домовленості про соціальне забезпечення.

«Якщо людина працює за кордоном офіційно, то роботодавець там платить за неї соціальні внески. Міністерство соціальної політики і Міністерство закордонних справ ведуть роботу з країнами, куди їдуть українські заробітчани, і підписують угоди про соціальне забезпечення та взаємний залік стажу", – розповідає Лідія Ткаченко, старший науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень НАН України.

Хто може отримувати пенсійні виплати?

Критерії надання пенсій залежать від дати народження людини. Існує дві групи відповідно до яких здійснюються виплати. Перша група – це люди, які народилися до 1 січня 1949 року та мають мінімальний робочий стаж, впродовж якого сплачували внески (20 років – для жінок, 25 років – для чоловіків).

Завдяки польсько-українському договору, якщо польський стаж недостатній, то до нього можна додати український, якщо він наявний. Соціальна страхова заплатить пенсію лише за періоди праці в Польщі. За період роботи в Україні платитиме місцевий Пенсійний Фонд України.

Друга група – люди, що народилися після 31 грудня 1948 року, вони отримують пенсію за новими правилами. Згідно цим умовам пенсію мають право отримувати всі, хто досяг пенсійного віку, незалежно від тривалості періоду страхування в Польщі.

Який розмір польських пенсій?

Розмір соціальних виплат для пенсіонерів залежить від офіційної заробітної плати, відрахувань у соцстрах та виду трудового договору («umowa o pracę» або «umowa zlecenia»). Досягнувши пенсійного віку, українець може отримувати суму, що виходить із обсягів накопичення. Пропрацювавши офіційно 20-25 років, людина може розраховувати на повноцінну пенсію.

Куди звернутися, щоб отримувати пенсію в Польщі?

Місце подачі заяви залежить від місця проживання людини. Тобто українець,який хоче отримувати польську пенсію, повинен подати заяву за місцем проживання в місцевий «Відділ реалізації міжнародних договорів ZUS». Відповідно там можна дізнатись більше інформації про соціальні виплати, а також перевірити стан пенсійного рахунку польського та українського.

Поделитись
Задати питання
Дзвоніть прямо зараз
+38 (067) 363 40 64
+38 (050) 371 98 00
+38 (093) 951 22 27