Легальна робота в Європі

Плюси і мінуси роботи українців у фастфуді в Польщі

1639

Все о работе в офисе: очень хорошая  зарплата и  работа

Важливою темою для українців на даний момент є пошук роботи за кордоном. Дуже важко знайти хорошу роботу в стислі строки, якщо вже є відкрита віза. Тому, багато хто вибирає роботу в сфері обслуговування: готелях, кафе, ресторанах і в тому числі в фастфуді, куди постійно потрібні працівники. Сюди приймають людей без досвіду роботи і певної кваліфікації.

Ми поспілкувалися з двома українцями, які досить довго працювали в Польщі в ресторанах швидкого харчування. Ірина працювала у всесвітньо відомій мережі фастфуду - McDonald's в Любліні, а студент Микола в кебабі Paprika. Ця стаття допоможе дізнатися всі тонкощі роботи, який тут графік, ставлення до українців, а також що потрібно для того, щоб влаштуватися на роботу.

1. Перше, що цікавить кожного українця, котрий відправляється на роботу в Польщу, це графік роботи і чи є вільний час після роботи?

McDonald's: Графік дійсно напружений, потрібно працювати мінімум по 8 годин вдень, але іноді доводиться і по 12-14, залежно від того, скільки людей працює в той момент в кафе. Великим плюсом є те, що графік складається щотижня і можна собі брати вихідні, коли потрібно, але є одне “але” - якщо нікому працювати в той день, то й вихідний тобі не дадуть. Якщо працюєш понаднормово, то ніхто за це додатково не доплачує, ставка залишається такою ж. Іноді доводиться виконувати роботу за 2-3 працівників і це теж додатково не оплачується. Часу практично не залишається ні на що, після роботи приходиш додому і хочеться просто відпочити від метушні і людей.

Paprika: Працювати доводилося насправді дуже багато, мінімум 10 годин на зміні і 5 днів в тиждень. Тут були дві зміни: з 8 ранку до 17 вечора, і друга зміна з 16 і до 4 ночі, а в суботу та неділю до 7 ранку. Бувало й таке, що на наступний день після нічної зміни потрібно було йти на ранкову, але це швидше виняток. Часу на своє хобі або розваги практично не залишається.

2. Які умови працевлаштування і роботи в фастфуді в Польщі?

McDonald's: Щоб влаштуватися на роботу в цю мережу ресторанів потрібно хоча б мінімально розуміти польську (в українців з цим немає жодних проблем). Якщо працюєш на кухні, то це обмежується знанням назв продуктів і кухонного приладдя. Касир відповідно повинен вже знати польську мову краще. Роботодавці дивляться в основному на готовність працювати, вміння швидко приймати рішення і вміння виходити з критичних ситуацій. Що дуже важливо, потрібно мати санітарну книжку, без неї не зможеш приступити до роботи.

Paprika: Тут потрібно було знати польську на середньому рівні, тому що на зміні одна і та ж сама людина обслуговує клієнтів за касою і готує кебаби. Не було потреби в більшій кількості працівників, це ж не KFC. Другий співробітник приходив тільки на вихідних. На що звертали уваги при прийомі на роботу - працьовитість.

3. Який був рівень заробітної плати, чи задоволені Ви умовами роботи і ставленням керівництва до Вас?

McDonald's: Заробітною платою в принципі задоволена. 13 злотих брутто в годину - 10, 50 злотих “на руки”. Завжди залишають мінімальні чайові, саме мінімальні, адже це фастфуд. Весь час дуже багато людей, ставку можна б було і підвищити. Але, хочеться відзначити, що зарплата у поляків і українців, які працюють в McDonald's однакова. Умови роботи хороші, але часто бувають так звані "виробничі травми" - опіки. Деколи, коли багато клієнтів, то не встигаєш навіть обробити опік. Задоволена ставленням менеджера до себе, також колективом, ми дуже здружилися.

Paprika: Ставка на початку у мене була 8 злотих за годину, але після кількох місяців роботи стала 9, а потім 10, пропрацювавши там уже рік, заробляв 11 злотих в годину. Оплата праці не зовсім влаштовувала, адже по суті одна людина виконує обов'язки посудомийки, кухаря, касира і офіціанта. Колектив був чудовий, як і керівництво, часто заохочували мене преміями.

4. Якщо робота перестане влаштовувати, чи можна відразу ж відмовитися від неї і звільнитися?

McDonald's: Тут не можна було так зробити, адже всі були працевлаштовані офіційно. У мене була "umowa o pracy", тому я повідомляла про своє звільнення за місяць. А взагалі були і такі, хто приходив на стажування і на наступний день вже не з'являвся. В принципі, якщо потрібно було звільнитися швидше, то поговоривши з начальством, ця проблема швидко вирішувалася, вони завжди завжди на поступки.

Paprika: Працював на підставі "umowy zlecenie", тому міг піти з роботи в будь-який момент. Багато хто тут не хотів зовсім працевлаштуватися офіційно.

5. Що можете порадити нашим читачам? Чи варто вирушати на роботу в фастфуді?

McDonald's: Однозначно так! Це завжди величезний досвід. Звичайно це зовсім нелегко, потрібно багато працювати, деколи не спати ночами, але воно того варте. Багато що залежить від колективу. Мені з цим пощастило. Було дуже весело, є, що пригадати. Тільки така робота не може бути постійною, виключно тимчасовим заробітком для молодих людей або студентів.

Paprika: Навчився багатозадачності. Було важко, але тепер мені всі труднощі “по плечу”. Я б порадив відправитися на роботу в цій області на короткий період часу - тут швидко втомлюєшся.

Поделитись
Дзвоніть прямо зараз
+38 (067) 362 04 74
+38 (050) 371 98 00
+38 (093) 951 22 27
Задати питання