Легальна робота в Європі

Сплеск трудової міграції українців по “безвізу”: плюси та мінуси

4631

Все о работе в офисе: очень хорошая зарплата и работа

Трудова міграція в Україні вже перетворилася на проблему номер один. Після отримання безвізового режиму, ситуація останнім часом дедалі погіршується. Кваліфіковані кадри виїжджають до країн східної Європи, щоб стати вантажниками, прибиральниками та різноробочими.

При цьому українські підприємства постійно в пошуках фахівців. Особливо в Харківській та Дніпропетровській областях. Існує багато “відкритих” вакансій, де пропонують повні соцпакети та офіційну зарплату.

Введення безвізового режиму між Україною та ЄС з 11 червня 2017 роки значно вплинуло на кількість українців, які приїхали на роботу в Польщу. Про це йдеться в інтерв'ю голови Управління з питань іноземців (UDSC) Польщі.

"Минув майже рік після введення безвізового режиму. Якихось грандіозних змін не спостерігалося в динаміці або характері міграції з України. Але якщо порівняти два періоди - чотири місяці до запровадження безвізового режиму та чотири місяці після - можна відзначити зростання трудової міграції майже на 300 000 тисяч осіб, які виїхали на роботу по біометричних паспортах без отримання візи.”

Тим часом, національні візи до Польщі й далі активно видаються у польських консульствах. Їхня кількість зросла на 4% у порівнянні до минулого року. У 2016-2017 роках їх видано понад 2,5 мільйони.

Чи насправді робота в Польщі “без візи” може бути офіційною?

Схема з оформленням трудових договорів після в'їзду до Польщі лише по біометричному паспорту з юридичної точки зору схожа на історію з ввезенням в Україну автомобілів на євро-реєстрації. Обидві схеми базуються на прогалині в польському законодавстві, а тому неможливо спрогнозувати, як на це реагуватимуть далі в уряді Польщі.

В Міністерстві Закордонних Справ України, цю ситуацію пояснюють наступним чином: “В Польщі існують також певні винятки за яких умов можна працювати без робочої візи. Цю інформацію можна відшукати на сайті Міністерства Закордонних справ Польщі. На сайті польського консульства існує розпорядження міністра праці та соціальної політики про випадки за яких можна доручити виконання роботи іноземцю на території Польщі без отримання дозволу на роботу.

Така система працевлаштування спрацьовує, коли роботодавець разом з працівником, у якого є біометричний паспорт, готові прийти в місцевий ужонд праці та отримати запрошення, а після цього підписати договір. За таким планом, людина може по безвізу поїхати в Польщу, укласти договір і працювати так до 90 днів. В основному так працевлаштовують в сфері сільського господарства (наприклад, робота на полуниці, робота на вирощуванні помідор).

На початку 2018 року всеукраїнська маркетингова група провела опитування про настрої заробітчан. Респондентам задавалося питання, чи працювали вони легально чи ні. Отже, 61% відповіли, що ні, а 39% сказали, що так.

Плюси та мінуси роботи по “безвізу”

Отже, почнемо з переваг такого працевлаштування:

 • Не потрібно відкривати візу, що дає можливість зекономити близько 200 доларів;
 • Економія часу - 1,5 - 2 місяці.

А мінусів тут буде дещо більше:

 • Максимальний термін роботи - 90 днів;
 • Багато роботодавців відмовляються приймати на роботу на такий короткий період часу;
 • Збільшився відсоток шахрайства в тричі. Багато роботодавців не виплачують або не доплачують зарплати, адже це ніде не зазначено; 
 • Рекрутингові компанії також мають можливість обдурити клієнтів, взяти гроші і не надати жодної роботи, адже ніякого підтвердження такому працелаштуванню не може бути.

Що потрібно знати, щоб не втрапити в халепу, поїхавши на роботу по біометричному паспорту?

 • Вимагайте офіційного працевлаштування по трудовому договору.
 • Ставтеся вкрай обережно до пропозицій роботи по безвізу, щоб не натрапити на шахраїв.
 • Перевіряйте роботодавця. Дізнайтеся про дану вакансію у соцмережах (Facebook, Vkontakte), адже насправді багато людей готові поділитися своїм досвідом.

Від початку 2018 року, роботодавці, котрі пропонують офіційне працевлаштування, вимагають від працівника національної робочої візи (наприклад, робота на складі інтернет-магазину, робота на виробництві декоративних свічок). Тому, на ринку працевлаштування лише на 15% вакансій можна поїхати, не маючи візи. Це будуть переважно сільськогосподарські та сезонні роботи.

Поделитись
Задати питання
Дзвоніть прямо зараз
+38 (067) 363 40 64
+38 (050) 371 98 00
+38 (093) 951 22 27